Wycieczki na „punt widokowy”, zbijanie budek lęgowych, zajęcia prowadzone przez studentów Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, warsztaty paleontologiczne przygotowane przez firmę Geo – Zabawa oraz koncert zespołu Scarlet to tylko część atrakcji jakie czekały odwiedzających w sobotę 23 czerwca kopalnię w Piławie Górnej.

Obiekt został udostępniony zwiedzającym już po raz trzeci. Tegoroczne wydarzenie zwyczajowo odbywało się z okazji Dni Piławy Górnej oraz w ramach 1-go weekendu w Geoparku Przedgórze Sudeckie. Głównym zamierzeniem organizatorów było propagowanie postaw proekologicznych wśród społeczeństwa.

Pomimo niesprzyjającej pogody to tajemnicze miejsce zgromadziło tłumy mieszkańców Piławy Górnej
i okolic. Jedną z głównych atrakcji imprezy był przejazd autokarem na „punkt widokowy” na wyrobisku
z którego roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na kopalnię i okolicę.  

Wśród atrakcji stacjonarnych bardzo dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych cieszyło się zbijanie budek lęgowych pod bacznym okiem pracowników Nadleśnictwa Świdnica, a także warsztaty paleontologiczne przygotowane przez firmę Geo – Zabawa. Podczas tych drugich najmłodsi uczestnicy mieli okazję pobawić się w Odkrywców Paleontologów i samodzielnie wydobyć z przygotowanych kul piaskowo – gipsowych skamieniałość sprzed milionów lat. W kulach ukryte były prawdziwe szczątki zwierząt znalezione w skałach osadowych na terenie Polski. Dzieci poznały więc belemnity, amonity i różne ślimaki żyjące na ziemi wiele lat temu.

Drugą częścią zabawy prowadzonej przez firmę było LETNIE MALOWANIE, gdzie uczestnicy mieli okazję samodzielnie ozdobić amonity, trylobity i dinozaury. Oprócz zabawy dzieci otrzymały zatem wiedzę
i możliwość zapoznania się z tematem paleontologii.

Tradycją Dni Otwartych kopalni są warsztaty dla dzieci prowadzone przez studentów Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie zajęć najmłodsi uczestnicy mogli własnoręcznie wykonać gipsowe odlewy skamieniałości, a tym samym poznać niezwykłe zwierzęta żyjące w minionych epokach na Ziemi.

Kolejną atrakcją, która wzbudziła zainteresowanie była lekcja ornitologii prowadzona przez Fundację św. Huberta, Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt  
w Wyszonowicach. Pracownicy Ośrodka przywieźli ze sobą nietypowych gości: żywe ptaki drapieżne – puszczyka, puchacza, płomykówkę i jastrzębia Harrisa. Największe wrażenie swoją majestatycznością na widzach zrobił wychowany od pisklaka w Ośrodku puchacz o wdzięcznym imieniu Teja. Opiekunowie zwierząt opowiadali o zwyczajach swoich podopiecznych, a dzieci i dorośli z ciekawością słuchali i zadawali pytania.

Poszukiwacze skarbów mogli również znaleźć coś dla siebie. Specjalnie dla nich zostały przygotowane młotki, przecinaki i pegmatytowe bloki skalne z unikatowymi minerałami, takimi jak: czarne turmaliny
i błyszczące muskowity. Przez cały czas trwania imprezy w tle słychać było odgłos uderzających w skały narzędzi.

Ponadto nasi goście mieli możliwość poznania maszyn pracujących na co dzień na kopalni w Piławie Górnej. Przy każdej z nich stał jeden z naszych pracowników, który opowiadał o ich budowie, a także odpowiadał na zadawane pytania. Wszyscy chętni mogli wejść do kabiny i  poczuć się jak „prawdziwi operatorzy”, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z koparką, ładowarką, spycharką lub wozidłem.

Niemałym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny pn. „Kopalnia blisko natury”. Uczestnicy konkursu wykonali przepiękne prace, z których najlepsze zostały wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami książkowymi o tematyce przyrodniczej.

Wśród milusińskich niewątpliwie największe powodzenie miały bezpłatne atrakcje: zamki dmuchane oraz słodkie poczęstunki. Mali uczestnicy zabawy równie chętnie korzystali z możliwości uczestnictwa
w zawodach sportowych prowadzonych przez KS Piławianka z Piławy Górnej. W trakcie imprezy dzieci miały wiele radości bawiąc się w robienie, przebijanie i łapanie wielobarwnych baniek mydlanych.

Gościom czas spędzony na kopalni umilała muzyka przygotowana przez DJ-a. Dodatkowo wydarzenie uatrakcyjnił koncert hardrockowej formacji Scarlet, składającej się z czterech młodych i ambitnych osób tworzących własny repertuar. Odwiedzający obiekt mieli możliwość wsparcia KS „Piławianka”, poprzez zakup przepysznych ciast przygotowanych przez Rodziców młodych sportowców.

Głównym organizatorem imprezy była Kompania Górnicza Sp. z o. o., przy wsparciu Urzędu Miasta Piława Górna oraz Stowarzyszenia Geopark Przedgórze Sudeckie.

Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że przeżycia, których zwiedzający doświadczyli podczas wizyty na kopalni jeszcze długo pozostaną w pamięci, a w przyszłym roku u bram kopalni w Piławie Górnej stanie jeszcze więcej osób.

Jednocześnie pragniemy podziękować Prezesowi Kompani Górniczej za możliwość kontynuacji imprezy
a także wszystkim osobom włączonym w realizację projektu za okazaną pomoc i zaangażowanie.