Dzień otwarty Kopalni w Piławie Górnej

 

Ten kto odwiedził kopalnię w Piławie Górnej 25.06 w sobotę mógł na własnej skórze odczuć jak się żyje w strefie klimatu zwrotnikowego. Jednak te niebotycznie wysokie temperatury i pełnia słońca nie odstraszyły tłumnie przybywających gości zachęconych informacją o dniu otwartym kopalni. Prezes Kompanii Górniczej postanowił, w ramach obchodów święta miasta Piława Górna, nie tylko wesprzeć samą imprezę, o której pisaliśmy w poprzednim wpisie, ale również stworzyć dodatkową atrakcję dla mieszkańców Piławy i okolic. Tak też, we współpracy z Urzędem Miasta Piława Górna oraz Stowarzyszeniem Geopark Przedgórze Sudeckie, narodził się pomysł otwarcia bram kamieniołomu dla zwiedzających. Zainteresowanie okazało się bardzo duże i pomimo tego, że impreza zaplanowana była w godzinach 10-13 to już pół godziny przed otwarciem pierwsi turyści zapukali do naszych bram. Program dnia otwartego podzielony był na dwie zasadnicze części: atrakcje stacjonarne na specjalnie wyznaczonym terenie oraz przejazd autobusem po zakładzie i wyrobisku zatem nikt się nie nudził. Jeżeli chodzi o pierwszy zakres goście mogli podziwiać maszyny, które zwykle pracują na kopalni-zrobić zdjęcia, wejść do środka kabiny, zapoznać się z budową. Przy każdej maszynie stał pracownik, który odpowiadał na pytania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia prowadzone przez studentów Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród najmłodszych królowały warsztaty z robienia odlewów skamielin, starsi natomiast za pomocą młotków i przecinaków szukali ciekawych minerałów w przygotowanym przez nas materiale pegmatytowym. Można było również zakupić oszlifowane minerały w oryginalnych formach.

Kolejną atrakcją były wycieczki autokarem po zakładzie stacjonarnym, wzdłuż bocznicy i załadunku, aż do budzącego największe emocje zjazdu na najniższy poziom wyrobiska. Już sama droga na dół zapierała dech w piersiach, a widok z perspektywy poziomu 308 zachwycał każdego uczestnika bez wyjątku. Na dnie wyrobiska w wyniku dużej ilości opadów utworzyły się swoiste jeziora ozdobione wystającymi gdzieniegdzie trawami, co wraz z piękną pogodą tworzyło nadzwyczajny efekt i stanowiło świetne tło do pamiątkowych zdjęć.

Każdej wycieczce towarzyszył przewodnik z naszej kopalni, który przybliżał historię powstania kopalni, opisywał poszczególne miejsca i odpowiadał na wszelkie pytania bądź rozwiewał wątpliwości.

Podsumowując, pomysł na zorganizowanie tego typu przedsięwzięcia okazał się bardzo trafny i potrzebny. Zarówno organizatorzy, jak i grupy zwiedzających  zgodnie stwierdzili, że dzień był bardzo ciekawy, atrakcyjny i dla dorosłych i dla dzieci, a sama imprezę warto powtórzyć w przyszłym roku.

Poniżej można obejrzeć kilka wybranych zdjęć, natomiast całą galerię umieszczamy pod linkiem:

https://goo.gl/photos/qj1i83Zd7hPpqCeu6