Wycieczki po zakładzie stacjonarnym, wzdłuż bocznicy i załadunku, aż do zjazdu na najniższy poziom wyrobiska, zajęcia prowadzone przez studentów Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, dmuchane zamki i występ iluzjonisty, to tylko część atrakcji jakie czekały na odwiedzających w sobotę  24 czerwca
na Kopalni w Piławie Górnej.

Dni Otwarte Kopalni w Piławie Górnej to pokłosie udanej imprezy, która miała miejsce
w ubiegłym roku. Tegoroczne wydarzenie, które towarzyszyło obchodom XXII Dni Piławy Górnej, przebiegało pod hasłem: „Dzień dla Rodziny”.  Głównym organizatorem  imprezy
była Kompania Górnicza Sp. z o. o., przy wsparciu Urzędu Miasta Piława Górna oraz Stowarzyszenia Geopark Przedgórze Sudeckie.

Miejsce na co dzień niedostępne dla osób postronnych, a przez to tajemnicze zgromadziło tłumy z Piławy Górnej i okolic. Jedną z głównych atrakcji imprezy był przejazd autokarem po zakładzie
i wyrobisku, aż na poziom 308. Piękna pogoda oraz zapierający dech w piersiach krajobraz okazał się nie lada gratką dla „łowców chwil” i poszukiwaczy niezapomnianych wrażeń.

Wśród atrakcji stacjonarnych bardzo dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych cieszyły się warsztaty geologiczne prowadzone przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.
W trakcie warsztatów najmłodsi uczestnicy mieli okazję do własnoręcznego wykonania gipsowych odlewów skamieniałości, a tym samym poznania niezwykłych zwierząt żyjących w minionych epokach na Ziemi. Na poszukiwaczy skarbów natomiast czekały młotki, przecinakii pegmatytowe bloki skalne z unikatowymi minerałami, takimi jak: czarne turmaliny i błyszczące muskowity.

Kolejną atrakcję, wzbudzającą niemałe zainteresowanie stanowiły ogromne maszyny, pracujące na co dzień na kopalni. Podczas pokazu  goście mogli zapoznać się z ich budową, wejść do środka kabiny, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także zapoznać się z zasadami ich funkcjonowania.

Wśród najmłodszych niewątpliwie największe powodzenie miały bezpłatne atrakcje: zamki dmuchane oraz słodkie poczęstunki. Mali uczestnicy zabawy równie chętnie korzystali z możliwości wykonania sobie oryginalnie wyglądającej fryzury i zaplecenia kolorowych warkoczyków.

Gościom czas spędzony na kopalni umilała muzyka przygotowana przez DJ-a. Atmosferę tajemnicy stworzył zaproszony na tę okazję iluzjonista, tuż po jego występie dzieci jeszcze długo wypytywały gościa jak niemożliwe, stało się możliwe.

Ponadto odwiedzający obiekt mieli możliwość wsparcia KS „Piławianka”, poprzez zakup przepysznych ciast przygotowanych przez Rodziców młodych sportowców.

Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że przeżycia, których zwiedzający doświadczyli podczas wizyty na kopalni na długo pozostaną w pamięci, a w przyszłym roku u bram kopalni
w Piławie Górnej stanie jeszcze więcej osób.

Jednocześnie pragniemy podziękować Prezesowi Kompani Górniczej za możliwość kontynuacji imprezy, a także wszystkim osobom włączonym w realizację projektu za okazaną pomoc
i zaangażowanie.

Do zobaczenia za rok !